In een corrupt Argentinie worden de voetballers van Argentinie op 25 juni 1978 in Estadio Monumental in Buenos Aires, wereldkampioen voetbal ten koste van Nederland. Na verlenging wordt het uiteindelijk 3-1. Weer wordt Nederland weer net geen wereldkampioen.
Sportkroniek · Sporthistorie
1975–1979
Van totaalvoetbal naar Argentijnse wereldtitel
Nederland mist opnieuw op een haar na de wereldtitel, terwijl de sportwereld in de tweede helft van de jaren zeventig ingrijpend verandert.
Niet de brille van Cruijff, maar de werklust van onder anderen Poortvliet, Wildschut en Van de Kerkhof brengt Oranje opnieuw naar de WK-finale.
De tweede helft van de jaren zeventig markeert het einde van een tijdperk. Het Nederlandse totaalvoetbal is nog altijd herkenbaar, maar zonder Johan Cruijff kiest bondscoach Ernst Happel voor een realistischer aanpak. Niet de flair, maar discipline en werklust brengen Oranje opnieuw naar de finale van het wereldkampioenschap.
Olympische Winterspelen in Innsbruck
De wintereditie van de Olympische Spelen van 1976 was aanvankelijk toegewezen aan Denver. Nadat de bevolking bezwaar maakte tegen de organisatie, werd Innsbruck tussen 4 en 15 februari 1976 opnieuw gastheer van de Winterspelen.
Twaalf jaar na de Spelen van 1964 ontving de Oostenrijkse stad voor de tweede keer de olympische winterwereld.
Tsjechoslowakije verrast Europa
Het nationale elftal van Tsjechoslowakije wint in 1976 verrassend het Europees kampioenschap voetbal in Joegoslavië. Oranje wordt in de halve finale verslagen.
In de finale tegen West-Duitsland valt de beslissing na strafschoppen. AntonÃn Panenka schrijft geschiedenis met zijn beroemde stift door het midden.
Olympische Spelen van Montréal
De Canadese stad Montréal organiseert de Olympische Zomerspelen van 1976. De sportcomplexen lijken bijna vestingen, mede als gevolg van de aanslag tijdens de Spelen van München in 1972.
De organisatie kampt met grote financiële problemen. De stad zal nog jarenlang gebukt gaan onder de schulden van het olympische project.
Argentinië wordt wereldkampioen
In een corrupt Argentinië worden de voetballers van het gastland op 25 juni 1978 in het Estadio Monumental in Buenos Aires wereldkampioen ten koste van Nederland. Na verlenging wordt het uiteindelijk 3-1.
Opnieuw wordt Nederland net geen wereldkampioen. De bewonderde speelstijl van 1974 heeft in 1978 plaatsgemaakt voor realisme. Niet de brille van Cruijff, maar de werklust van onder anderen de PSV’ers Poortvliet, Wildschut en Van de Kerkhof zorgt voor een nieuwe finaleplaats.
De sportieve prestatie raakt overschaduwd door de politieke werkelijkheid. Het wereldkampioenschap wordt georganiseerd onder het militaire regime van Jorge Videla en blijft daardoor tot op de dag van vandaag omstreden.
1979
Jan Raas wordt wereldkampioen in eigen land
De Nederlandse sprinter wint in eigen land de wereldtitel op de weg. In een tumultueuze sprint verslaat Raas Didi Thurau en Jean-René Bernaudeau.
De overwinning bevestigt zijn status als de nieuwe Nederlandse wielerheld van de late jaren zeventig.
Sportkroniek in context
Een tijdperk in overgang
- Het einde van het Nederlandse totaalvoetbal als dominante speelstijl.
- De opkomst van een zakelijker en realistischer Oranje.
- De zichtbare invloed van politiek, veiligheid en commercie op internationale topsport.
- AntonÃn Panenka verandert voorgoed de manier waarop over een strafschop wordt gesproken.
- Jan Raas groeit uit tot het gezicht van een nieuwe Nederlandse wielergeneratie.
COMMENTS